Přetoky/ Loxone/ Spotřeba/ Proteus

Zdravím,

řešíme využití nadbytečné energie z FTV a omezit prodeje. Jak na to nahlížíte a jak s tím pracujete?

1: Spotřeba domu je např.2 Kw, FTV vyrábí 5 Kw - najprve nabíjíte baterii nebo
posíláte do elektrických patron a až pak prodáváte?

2: Spotřeba domu je 2 Kw a FTV vyrábí 2,2 Kw. Elektrická patrona umí 3x 1 Kw
spotřebovávat postupně. Kde vzít zbývajících 0,8 Kw z baterie nebo koupit?

Neovlivním nastavením v automatizaci domu algoritmus Protea?

Díky

Proteus se s tímhle typicky moc nevypořádá, protože mu mezi dny lítá spotřeba klidně o násobky, ale záleží na situaci.

  1. Co nejdříve spotřebovávám jakmile je jasné že se vyrobí víc než bude normální spotřeba. Hlavně u ohřevu bazénu, kde se tam na jaře nebo teď na podzim dá při správném plánování uložit veškeré přebytky (teoreticky, prakticky to tak odladěné ani náhodou nemám).

  2. Patronu bych v tenhle okamžik asi vypnul. Nijak jí nevadí spínání, tak proč trápit baterii nebo zadraho kupovat. Pokud se už blížím plnému nabití baterie a chci se vyhnout přetokům, tak může dávat smysl něco brát z ní.

Proteus počítá spotřebu na základě historie, ale není to žádný extra složitý výpočet, jde prakticky o klouzavý průměr za danou hodinu v daném dní týdnu za několik týdnů zpět.

Toto samozřejmě funguje pokud ta spotřeba je “periodicky stejná”, což hlavně u domácností s nabíjením EV či patronami není pravda - pak to začne být “rozbité”.

Aktuálně už testujeme machine learning model, který tyto nepravidelné spotřeby hledá a odmazává, aby neovlivňovaly plán řízení a následně bude možno tyto spotřeby přidávat manuálně (chci si nabít auto, chci si pustit saunu atd) a nebo automaticky skrze naší integraci daného zařízení nebo integraci třetí strany skrze naše API. V tu chvíli začnou být predikce výrazně lepší, protože budou reflektovat tyto velké spotřeby podle toho kdy se opravdu dějí (plánují stát) než jen na základě průměrů z historie