Flexibilita spotřeby a Proteus

Jaké jsou plány pro flexibilní spotřebu? Proteus se mnohdy chová lépe než moje automatizace, ale na tomhle si často vyláme zuby. Podle výroby FVE (a případně ceny elektřiny) spínám bojlery (dvě domácnosti) a ohřev bazénu, což při současném nastavení denně umí spotřebovat navíc něco kolem 40 kWh.

Nastalo to třeba teď chtěl, kdy brát spotřebu ze sítě (předpokládám na základě včerejší spotřeby), i když to vůbec není potřeba protože se prostě jen nezapnou bojlery jako včera a voda se ohřeje levnějším plynem. Pokud vůbec bude potřeba brát ze sítě, tak by to stačilo až v noci, kdy mám nižší distribuční sazbu.

Zítra asi nastane opačný problém, protože chce Proteus ráno prodávat do sítě, ale celou výrobu zvládneme bez problémů spotřebovat.

Flexibilní spotřebu bude možné napojit skrze naše API - reálně už existuje, ale je v takovém hodně alfa provozu. Pokud vás to zajímá a nemáte problém s psaním základního kódu, tak pak je možno vás zapojit do testování tohoto API. Dejte vědět a případně vám pošleme detaily

1 Like

Zdravím,

vyrábím, ale zatím neodebírám od vás. Nicméně mám v domě už dvě velké - špatně predikovatelné spotřeby: EV a saunu. Proto by mě účast v alfa programu k API zajímala.

Auto bude “viditelné” přes HASS, takže touto cestou spojit oba světy - vlastními silami - by nemuselo být neudělatelné.

Děkuji, Pavel

1 Like

Zdravím,
také by mě zajímal nějaký přístup k API Protea pro možnost řízení flexibilní spotřeby. Momentálně Protea nepoužívám a musím to řídit přes HA, protože to nedávalo dobré výsledky z hlediska řízení nárazové spotřeby pro ohřev TUV. Ta totiž není a nebude pravidelná, protože bude probíhat pouze při velkých denních ziscích z FVE anebo při nulových nebo záporných cenách na spotu (jinak se ohřívá plynem). Pokud bych přešel na řízení pomocí Protea, tak bych právě potřeboval mít možnost vědět o aktuálním nebo plánovaném módu řízení a ten mít možnost přepnout pro aktuální nebo třeba i následující hodinu. Dále by bylo dobré nějak zadat nebo hlásit plánovanou spotřebu pro ohřev TUV, pokud to bude mé podmínky splňovat.

Děkuji, Michal

2 Likes

Zdravim, mate publikovane nejake API pro ovladani Protea z uctu klienta? Dekuji

2 Likes

@Humi poprosím o zaslání

Poprosil bych taky informace k API

1 Like

Zdravím,
Take bych rád poprosil o více detailů ohledně API.
Rád bych byl schopný zobrazovat plán přímo v HA řídit podle něj bojler a topení. Případně mít možnost manuálně režim/řízení přepnout.

Díky,
Tomáš

1 Like

Rád bych se se zájmem o přístup k API také připomněl nebo je to pořád ještě pro uživatele nepoužitelná alfa verze? Děkuji

Dobrý den,
stále se jedná o tutéž alfa verzi, pokud byste však chtěl dokumentaci, mohu přesto zaslat do DM.

S pozdravem
Matěj Boháč

dobry den, taky bych poprosil dokumentaci k API, dekuji.

Dobrý den, také prosím o dokumentaci k API, dík moc!

Dobrý den, také prosím o dokumentaci k API, moc děkuji.

Dobrý den, rád bych také vyzkoušel API, prosím o zaslání dokumentace. Děkuji.

1 Like

Dobrý den, rád bych se zapojil také do testování API. Můžete mi poslat dokumentaci?

Zdravím,
také prosím o API na vyzkoušení, díky.
Pavel

Zdravím vespolek,
mám dotaz k Flexibilitě v Proteu. Používám chvíli, tak se v tom chci zorientovat. Vezmu příklad z dneška. Prosím o potvrzení bodů dole.


Ráno prodával do sítě. Nejdražší hodina je v 17h a tak k ceně po 9h přidal Flexibilitu, tak aby vykompenzoval případnou spotřebu v 17h za tu nejvyšší cenu.
image

  1. Jestli tomu dobře rozumím, tak právě při spotřebě stejného objemu el. ze sítě v těch 17h jako jsem poslal předtím do sítě já vlastně žádnou odměnu za Flexibilitu negeneruji.
  2. Generuji odměnu, pouze pokud spotřebuji energii jakoukoliv levnější hodinu ze sítě než 17.hod.
  3. Amortizace baterky se nereflektuje, protože bych ji tak jako tak z baterky dostal na vlastní spotřebu (při vypnuté Flexibilitě)
  4. Ztráty AC DC se nereflektují, protože bych tak jako tak z baterky konvertoval do AC při vlastní spotřebě a při odběru ze sítě konverze AC DC neprobíhá.

Díky za potvrzení.
Dan

Je to přesně tak jak píšete.

Každopádně akorát děláme poslední kontroly a dneska s půlnocí (pokud se něco nerozbije :slight_smile: ) to změníme a bude tam “ještě něco navíc” tzn. nebude tam kompenzace jen oproti nejdražší hodině ale bude to oproti nejdražší hodině + delta - aktuálně dáváme deltu na 2Kč.

Současně změníme výpočet pro DOWN aktivaci - cílem je vám častěji posílat levnější elektřinu do baterie pro použití v dražší hodiny - bude se tam měnit výpočet že to nebude oproti nejnižší prodejní ceně, ale oproti nejnižší nákupní ceně - delta = reálně to znamená, že kompenzace bude o trošku nižší pro DOWN než je teď, ale reálně to snížení ceny způsobí, že bude více příležitostí pro aktivaci (oproti ceně odchylky) a tím více DOWN aktivací, které jsou stále zajímavé, jinými slovy, o trošku menší odměna, ale větší množství vs větší odměna ale menší množství (aktuální stav).

Půjde k tomu oficiální komunikace a aktualizace informací na webu + i techničtější vysvětlení pro ty které to zajímá

1 Like

už ale teď víme, že hned bude následovat další změna, která bude více reálně reflektovat amortizaci - na to ale ještě nemáme hotovo všechny věci okolo, o co konkrétně jde:

amortizace se děje na základě vaší energetické bilance - pokud vaše FVE vyrobí za den více energie než spotřebujete, tak DOWN aktivace nedělá žádnou amortizaci (baterka by se nabila tak nebo tak) ale UP jí způsobuje (ubijeme a ono se to hned nabije z FVE, což by se normálně nestalo). To samé přesně obráceně pokud výroba z FVE je menší než spotřeba.

Současně chceme začít počítat vaší konkrétní zadanou amortizaci do toho výpočtu, to ale znamená, že aktivační ceny začnou být unikátní pro každého zákazníka (teď tomu tak není, všichni mají stejnou - jen tam trošku průměrujeme rozdíl mezi distribučními sazbami VT/NT, resp. ten rozdíl reálně kompenzujeme ze svého, bylo to aktuálně nejrychlejší řešení jak se dostat k něčemu, co můžeme spustit).

Jakmile bude mít každý zákazník unikátní cenu, musíme ale předělat celý systém aktivace, který aktuálně umí pracovat jen s jednou cenou (vyplatí se pustit nebo nevyplatí oproti predikci ceny odchylky?) a začne aktivovat jen část zákazníků podle jejich unikátní ceny - tzn. na základě predikce ceny odchylky pustí všechny zákazníky, kteří mají cenu nižší než predikce. Toto je ale složitější zásah do infrastruktury, která celou aktivaci ovládá.

Jakmile uděláme změny, aby toto bylo možné, vše popsané výše je ta “end game” toho jak má algoritmus fungovat (plus ještě přibude to, že budeme zpětně dávat bonus navíc, pokud se nakonec potvrdí cena odchylky opravdu vysoko - tedy profit share z extrémně úspěšné aktivace - potvrzené ceny odchylky se dozvídáme až s denním zpožděním).

A do tohoto všeho ještě přijde technická flexibilita - tedy ta přímo pro ČEPS, kde je placeno i za pohotovost oproti jen aktivaci a tím se ty platby ještě zvednou - máme toho v pipelině opravdu hodně a proto tolika změn - ze kterých je mnoho jen “dočasných” abychom to k vám dostali co nejrychleji než přijde to lepší řešení, které ale ještě zabere nějaký čas :slight_smile:

3 Likes

Díky Davide, ta komplexita je velká. Držím palce. Taky jsem si říkal, že by bylo lepší častěji nabíjet než vybíjet. Dneska už jsem skoro plaite a ceka me ta 17. hodina :grinning: A zajímalo mě jestli aktivujete jednotlivce. Díky za zajímavé info a výhled. Ta pohotovost pro Ceps bude extra sluzba mimo Flexibilitu nebo bude navázána na vyšší odměnu za Flexibilitu?