Přetoky/ Loxone/ Spotřeba/ Proteus

Zdravím,

řešíme využití nadbytečné energie z FTV a omezit prodeje. Jak na to nahlížíte a jak s tím pracujete?

1: Spotřeba domu je např.2 Kw, FTV vyrábí 5 Kw - najprve nabíjíte baterii nebo
posíláte do elektrických patron a až pak prodáváte?

2: Spotřeba domu je 2 Kw a FTV vyrábí 2,2 Kw. Elektrická patrona umí 3x 1 Kw
spotřebovávat postupně. Kde vzít zbývajících 0,8 Kw z baterie nebo koupit?

Neovlivním nastavením v automatizaci domu algoritmus Protea?

Díky

Proteus se s tímhle typicky moc nevypořádá, protože mu mezi dny lítá spotřeba klidně o násobky, ale záleží na situaci.

  1. Co nejdříve spotřebovávám jakmile je jasné že se vyrobí víc než bude normální spotřeba. Hlavně u ohřevu bazénu, kde se tam na jaře nebo teď na podzim dá při správném plánování uložit veškeré přebytky (teoreticky, prakticky to tak odladěné ani náhodou nemám).

  2. Patronu bych v tenhle okamžik asi vypnul. Nijak jí nevadí spínání, tak proč trápit baterii nebo zadraho kupovat. Pokud se už blížím plnému nabití baterie a chci se vyhnout přetokům, tak může dávat smysl něco brát z ní.

Proteus počítá spotřebu na základě historie, ale není to žádný extra složitý výpočet, jde prakticky o klouzavý průměr za danou hodinu v daném dní týdnu za několik týdnů zpět.

Toto samozřejmě funguje pokud ta spotřeba je “periodicky stejná”, což hlavně u domácností s nabíjením EV či patronami není pravda - pak to začne být “rozbité”.

Aktuálně už testujeme machine learning model, který tyto nepravidelné spotřeby hledá a odmazává, aby neovlivňovaly plán řízení a následně bude možno tyto spotřeby přidávat manuálně (chci si nabít auto, chci si pustit saunu atd) a nebo automaticky skrze naší integraci daného zařízení nebo integraci třetí strany skrze naše API. V tu chvíli začnou být predikce výrazně lepší, protože budou reflektovat tyto velké spotřeby podle toho kdy se opravdu dějí (plánují stát) než jen na základě průměrů z historie

Díky. Jakou ale logikou máme nastavit spotřebu (v tomto případě elektrické patrony) ?
Když tedy jsou přetoky z jakého zdroje vzít zbylou energii potřebnou pro spotřebič?
Když mám již nabytou bateri tak vzít z baterie nebo koupit ze sítě?
Řešíte někdo něco podobného?

Díky

Je potřeba vzít v potaz cenu amortizace (každý jí má trochu jinak - jak kvůli pořizovací ceně baterie, tak pocitově) a pokud je amortizace vyšší než cena elektřiny ze sítě se všemi poplatky a daněmi, tak pak je lepší brát ze sítě - a samozřejmě pokud neplatí, tak raději z baterie

Nicmene prave proto by se hodilo alespon ke cteni mit pristup k aktualnimu, pripadne i planovanemu, rezimu, ktery proteus ma, abych na zaklade toho mohl treba zapnout bojler. Toto souvisi s timto - Flexibilita spotřeby a Proteus - #6 od David

Idealne pak treba i prepnout rezim v zavislosti na cene, ze budu treba bojler nabijet ze site. Pres leto to bylo vicemene bezudrzbove, protoze se bojler vetsinou nabil ze slunicka, ale ted uz bud musim nechat dle teploty, nebo kdyz na to mam cas tak poladit dle ceny, ale nevim jestli zrovna na tu hodinu nenaplanuje proteus normalni rezim a pak se mi bojler nabiji z baterie misto ze site.

Vim, ze na necem, co to bude umet pracujete a ze resite nejake strojove uceni, to uz jste psali, ale taky padla spousta otazek na nejaky casovy harmonogram a na to jeste nikdo neodpovedel. Pokud to neumite rict, cemuz rozumim, protoze tohle se dost tezko odhaduje, tak by aspon mohla byt moznost prozatim nejakym zpusobem cist aktualni rezim.

Diky Radek

O amortizaci baterie, o které píše David, jsme zrovna dneska vydali článek. Najdete tam kalkulačku i ty pocitové faktory. Mrkněte: Amortizace baterie aneb co to je a jak ji spočítat. Výsledek si pak zadáte do Protea a ten už pak s amortizací pracuje.

1 Like

to API už vzniká - není tam zatím kompletně celé řízení, ale určitě to dává smysl to tam pro naše zákazníky dát - @jan.hicl

1 Like