Jak na záporné ceny na spotu?

"Vzhledem k tomu, že se zdá, že záporné ceny elektřiny na spotovém trhu jsou nevyhnutelným jevem, rád bych položil několik otázek:

  1. Jak bych měl postupovat při využití elektrického vytápění (podlahové topení se spirálou) během přechodného období (březen, duben, květen)? Mám možnost topit elektricky a zajímalo by mě, jak efektivně zapínat topení v dobách, kdy systém Proteus v určitých hodinách (když jsou záporné ceny) řídí spotřebu “Spotřeba ze sítě místo z baterie, přetoky zakázány”.
  2. Je zapotřebí regulovat systém vytápění? Mám k dispozici dva, možná tři okruhy, které bych mohl zapojit do systému spotřeby - západní, východní a bojler (2, 2,5 a 2,5 kW).
  3. Doporučuje se v letních měsících připravit zařízení na zvýšenou spotřebu, například klimatizace nebo sauna?
  4. Pozoruji, že při větrném počasí často dochází k záporným cenám. Je toto pozorování správný?"

tohle by slo vyresit v node-red v cerbu. Existuji flows, ktere nactou spotove ceny a na zaklade cen pro aktualni hodinu se da fve ovladat. V kazdem multiplusu mas rele, stejne tak ma dalsi 2 rele cerbo, ktera se tim daji spinat.
k otazkam:

  1. v node-red (viz vyse) muzes sledovat vysi ceny a podle toho a dalsich dat (muzes pripojit k cerbu teplotni cidlo) muzes spinat topeni
  2. ano, je mozne ridit kazdy okruh samostatne - jde take sledovat vyrobu panelu, pripadne si do node-red dotahnout data z predpovedi vyroby - napriklad solcast. To muze byt dalsi promenna pro spinani dalsiho okruhu
  3. pokud uvazujes o klimatizaci, je to v lete samozrejme dobry zrout na dobu s levnou energii.
  4. ano takto to funguje - pokud hodne fouka, pripadne hodne sviti slunce, je elektriny na trhu nadbytek a kvuli regulaci soustavy jsou ceny nizke az zaporne. je to dano tim, ze evropsky trh je propojeny, takze i kdyz my moc vetrniku nemame, ovlivnuji ceny vetrniky z nemecka, danska atp.
1 Like

V prvním a druhém bodě jsem se primárně zaměřil spíš na souvislost s regulací “Proteus”. Zajímalo by mě, zda je vhodné vůbec zapínat topení, když jsou ceny elektřiny záporné a regulace “Proteus” je nastavena na režim “Spotřeba ze sítě místo z baterie, přetoky zakázány”. Případně za jakých okolností. Co se týče zapojení topení, rád bych věděl, zda může být zapojení realizováno skokově, nebo by mělo být spíše regulováno trochu citlivěji. Teoreticky bych dokázal rozhodit stykače a zapojit topení postupně po jednotlivých místnostech. Mám tím namysly skoky, které mohou vyvolat vybíjení baterie.