Solax, Delta Link a Home Assistant

Dobry den,

potreboval bych poradit. Dnes mi dorazil Delta Link. I pres to, ze mam bily wifi dongle, tak mi v HA fungoval doplnek SolaX Inverter Modbus. Pokud ho necham bezet, tak Delta Link nefunguje. Kdyz doplnek v HA deaktivuju, tak to funguje jak ma. Pisete v popisu Delta Linku: “Pokud používáte Home Assistant, Loxone nebo podobnou automatizaci, pak ji budete muset přepnout do read only módu”. Co presne to znamena? Jak muzu zapnout nacitani dat do HA. Krome toho, ze mi vypadnou statistiky, tak mam na nektere parametry napojenou automatizaci, ktera mi zapina a vypina bojler.

A pak jeste otazka cen. Je to tak, ze Proteus bere v potaz pouze cenu elektriny bez distribuce? Pokud ano, tak to pak podle me uplne nemuze spravne fungovat. V ramci webinare o tom byla myslim rec v tom smyslu, ze edg teprve pripravujete. Kdy to bude mozne?

Diky Radek

Aktivoval jsem drive pouzivany zpusob nacitani dat pres port 80:

### Solax REST command online sensor ###
- platform: rest
  scan_interval: 10
  resource: !secret solax_resource # IP of solax module http://x.x.x.x
  payload: !secret solax_payload # "optType=ReadRealTimeData&pwd=xxxxxxxxxx" replace xxxxxxxxxx with password in whole file
  method: POST
  headers:
    Content-Type: "application/x-www-form-urlencoded"
  name: "solax_read_rest_data"
  json_attributes:
    - sn
    - ver
    - type
    - Data
    - Information
  value_template: "OK" # dummy value, not used; avoids the "State max length is 255 characters" error

atd ...

a zatim se to jevi funkcne, jak pripojeni delta link, tak zobrazeni stavu v HA

@David jeste k otazkam vyse bych mel dotaz jestli bude moznost ziskavat pres nejake api aktualni operaci? abych mohl napriklad podle toho rozhodovat jestli muzu sepnout bojler, pripadne si tuto informaci zobrazovat v HA?
Diky

Dobrý den,

shrnu zde jen veřejně to, o čem jsme se bavili v separátní konverzaci.
U bílého dongle 2.0 tedy funguje jen jedno Modbus spojení, ale vzhledem k tomu, že se vám povedlo HA napojit jinak, tak Delta Link nyní funguje.

Proteus bere v potaz ceny včetně distribučních sazeb a dalších poplatků. Někdy se děje, že v rámci pošetření energie na dražší hodiny začně odebírat ze sítě i v hodiny, kdy je spotová cena + poplatky > nastavená amortizace baterie, což se může z krátkodobého hlediska jevit jako chybné.

Zcela přesně vyčítáme distribuční sazby u ČEZ distribuce a částečně u PRE. U EGD zatím počítáme s defaultními (a nadhodnocenými poplatky za distribuci).

S pozdravem
Matěj Boháč

1 Like

Můžete zkusit integrovat další věci skrze naše API v alfa testingu, dejte vědět a případně zašleme detaily - je potřeba ale být připraven na malou dávku programování :slight_smile:

@David Ano prosim o detaily. Aktualni stav uz jsem schopen nejak z protea dostat, ale dalsi veci by byly fajn.

@radoslavius , fyi k paralelnimu HA + DL, ja uspesne pouzivam GitHub - IngmarStein/tcp-multiplexer: Multiplexer over TCP. Allows multiple clients to use TCP servers with a limited number of concurrent connections. tzn topologicky to vypada:

HA ---\
       TCP Multiplexer ---> Solax
DL ---/

Ten multiplexer mi dokonce bezi na nestandardnim (ne-root) portu na ktery jsem si pres Delta Green support nechal nakonfigorovat DL.

Btw, Wills106 to doporucuje i pro jeho Solax HA integraci: GitHub - wills106/homeassistant-solax-modbus: SolaX Power Modbus custom_component for Home Assistant (Supports some Ginlong Solis, Growatt, Sofar Solar, TIGO TSI & Qcells Q.Volt Hyb)

modbus bridge budeme přidávat jako defaultní funkci do DL - u GoodWe je totiž možné jen jedno jediné spojení a tedy je to svým způsobem nutnost toto implementovat, jinak odřízneme vyčítání jakýmkoliv jiným systémům