Override pro danou hodinu

Nevím, jestli dělám něco špatně, ale mám pocit, že koncem minulého roku byla v proteus aplikaci u každé hodiny vpravo ikona, kdy jsem mohl změnit jeho hodinový plán. Tzn například z normálního provozu na battery charge. Toto ale nemohu nijak vyvolat - je to úmysl? Nebo je nutné někde něco nastavit?
Samozřejmě udělat to lze mimo proteus normálně změnou modu ESS, ale pak o tom samozřejmě algoritmus neví :slight_smile:

Tez mi to chybi proto jsem proteus opustil… Skoda

Také občas musím Proteus vypnout a řídit ručně. Škoda že zmizela možnost editace

Vrátíme to zpět - odstranili jsme to dočasně z důvodu na úplně uživatelských popisů těch stavů - dáme tomu lidsky srozumitelné názvy a vrátíme to zpět.

Plánujeme to pak nahradit možností “hlásit/spouštět” externí zařízení jako sauna atd. aby se podle toho WR přizpůsobil sám bez nutnosti ho manuálně upravovat. Tzn. uživatel bude mít možnost si tam zadat/definovat různá zařízení, které pouští nepravidelně a mají vetší spotřebu (jako třeba sauna), kde zadá výkony, čas spuštění a dobu spuštění a WR se dle toho přepočítá sám a bude to reflektovat do celého plánu - tzn. když to uživatel zadá dostatečně s předstihem, WR mu může např. na večerní spuštění sauny více nabít baterku v noci toho dne, aby jí na saunu použil na večer.

1 Like

Zdravím, jak říká David, do budoucna plánujeme možnost dát WaveRiderovi předem vědět o větších odchylkách od běžné spotřeby (nebo výroby) tak, aby uživatel nemusel zasahovat přímo do plánu.

Prozatím jsme úpravu plánu na současnou hodinu vrátili, jen tentokrát v čitelnější podobě. Od minulého týdne je to v Proteovi k dispozici tak to vyzkoušejte, a pokud budete mít další feedback tak určitě napište.

Děkuji, vidím, funguje.
Jen pokud budete přidávat ta oznámení o větších odchylkách, myslím, že by hodně pomohlo myslet na odchylky, které nemají časový rámec fixní, ale je jasné, že tam budou - konkrétně třeba tepelné čerpadlo / bojler. Vím, že z důvodu podpory dalších střídačů to asi nebude jen Victron, ale u Victronu by hodně pomohlo třeba spínání Realy2 při převisu výroby a předpovědi osvitu (a práce s hodnotou spotřeby TČ/bojleru). Nebo minimálně vědět, že je na spotřebě TČ a mít možnost zadat časové rozmezí pravděpodobného sepnutí, výkon a podle teploty dělat pravděpodobnostní odhad.
U sebe to spínání bastlím v NodeRED a pravidla u mě například jsou dodávka do sítě větší než současná spotřeba + TČ po dobu 8 minut (ne absolutně, ale čítačem, kdy se i přes rozkmit v případě průměrného převisu dostane nad zadanou hodnotu), pokud je na fázi, kde je kompresor, minimálně poloviční rezerva výkonu a pouze pokud je den po 11:00. Stejně tak rozepnutí, když se čítač dostane pod zadanou zápornou hodnotu. A mezi hodnotami nechává současný stav. Teď to předělávám, ale v případě, že by WR měl něco na toto, asi by NodeRED už nebyl vůbec potřeba. Minimálně u mě tím, že povel z RElay je jen do fronty čerpadla a čerpadlo nespíná natvrdo, tak je to zatím asi ok, co jsem vymyslel - TČ si prostě povel vezme a v dalším kroku svého časového plánu sepne bojler a zvýší oproti normálu teplotu o 3 stupně. Který pak vydrží třeba do večera, místo aby začal nahřívat až v 16:00.