Rentabilita SPOTu

Nuže, přecházím k DG a asi jako každému mi přišla protinabídka od ČEZu. V tomhle případě na 2,53 Kč/kWh.

Dívám se na SPOT a pod touhle cenou byl

  • 11.2: 00-02 a 04-06
  • 10.2.: nikdy :x:
  • 9.2.: 12-13
  • 8.2.: 0-8 a 9-15
  • 7.2.: 21-23
  • 6.2.: nikdy :x:
  • 5.2.: nikdy :x:
  • 4.2.: nikdy :x:
  • 3.2.: nikdy :x:
  • 2.2.: nikdy :x:
  • 1.2.: nikdy :x:

Lecky je cena o dost vyšší. Intuitivně vnímám, že se spotřebou 30kWh a baterkou 11kWh budu dost v troubě. Ale třeba mi něco zásadní uniká…Co by to tak mohlo být?

Problém je, že tento kvartál je dost specifický proti minulému roku, protože nyní je do března mimo provoz jeden blok Dukovan (té nejlevnější energie), což právě zdražuje ceny na spotu zrovna v období, kdy ji jako majitelé FVE nejvíce potřebujeme. Třeba minulou zimu byla situace úplně jiná a v podstatě každou noc byly ceny na spotu skoro nulové nebo i záporné. Podle mých měření a pozorování za celou zimu jsou moje částky za spotřebu v podstatě podobné, jako kdybych měl fixní cenu elektřiny. Proteus umí docela dobře ty nejdražší špičky na spotu vyhlazovat s použitím baterie a spotřebu z gridu se snaží přesouvat do těch levnějších hodin.

myslíte ceny bez DPH a ceny bez poplatků? Ty jsem měl v prosinci 1,40 Kč.
V únoru už jedu ze slunce.

1 Like

Ze se tak blbe ptam… Ale v Evrope je kolem 100 bloku v cca 40 jaderkach. V udrzbe je teda furt neco… proc by teda zrovna konkretne udrzba v EDU mela znasobit ceny spotu? (Jako, ze se ceny zvedly nekdy v listopadu je zrejmy, ale tou pricinou si nejsem uplne jisty.) No uvidime…

Fixní ceny elektřiny vznikají z tržních cen (tedy spotových) - jelikož ale nejde hedgovat jinak než “rovnou čáru” každý obchodník tak musí udělat “nacenění risku z profilu spotřeby” daného zákazníka (resp portfolia zákazníků) a vždy vyjde, že daný hedge je více než spotřeba v lete a mene nez spotřeba v zime - tyto rozdíly pak musi vykryvat nákupem na spotu, nějakou speciální výrobou, která vyrábí více v danou část roku (vitr, plyn) atd - je vícero způsobů jak se pokusit srovnat křivku spotřeby s rovnou křivkou hedge (to je to čemu lidi říkají nakoupit elektřinu dopředu, ale elektřina jako taková se ale nakoupit nedá déle než na 24 hodin na spotu - proto se používají finanční hedge) ale výsledek je vždy stejný = stoji to peníze navíc.

Většinou se dává nad cenu elektřiny cca 1000 až 1500 Kč za MWh přirážka navíc právě kvuli tomu rozdílnému profilu spotřeby vs hedge (krytí rizika)

Z logiky věci tak nikdy nemůže být fixní cena výhodnější (dlouhodobě) než cena spotova.

Jinými slovy - cena elektřiny je jen spotova a jen na 24 hodin dopředu - žádná jiná neexistuje - to že z ni dodavatel udělá cenu fixovanou je “produkt navic” skrze finanční jištěni a vypočteni rizika, které si logicky nechá zaplatit.

Moje průměrná cena za silovku za rok 24 je 2.13Kč/kWh bez DPH (aby se to dalo srovnat s tim co vám nabízí ČEZ) - nemám v tom ale započtenou kompenzaci za flexibilitu, protože tu provozujeme jen cca 4 mesice a tudíž nemam roční čísla a nebylo by fér tam toto nějak aproximovat. Každopádně ciste odhadem to stáhne cenu za kWh hodne pod 2Kč

Moje spotřeba ze sítě za rok 24 je 16MWh s tim ze téměř 80% teto spotřeby je mezi říjnem a březnem. Velikost baterie je 17kWh

Každopádně je to na vás, vaše čísla mohou být samozřejmě úplně jinde - záleží to na mnoha faktorech kde ten hlavní je schopnost přesunout spotřebu do levnějších hodin.

TLDR - ČEZ si bere ty penize zpět během léta + aktuálně dost dotuje cenu elektřiny pro nové zákazníky kvůli akvizicím - přišli o ohromné množství zákazníků během posledního roku a pul, tak ty peníze od státu používají na nahnáni zpět :slight_smile:

Neni mi uplne jasne, jak jste skoncil na tech 1.4Kc/kWh. (Protoze spot klesl k tem 1.4Kc/KWh v prosinci pouze 6x) Predpokladam, ze to je “finalni cena” bez DPH, distribuce a poplatku. (Ovsem po zapocteni smart prodeju a flexibility.)

Pokud ano, pak srovnani s fixni nabidkou CEZu za cenu 2.5Kc/kWh, ktera nezohlednuje ani flexibilitu, ani prodeje by nebylo korektni.

Nabizi se otazka, jak by vypadala takova “finalni cena”, paklize by slo o nakup:fix + smart prodej:spot + flexibilita. (Chapu, ze to (tedka) DG nenabizi.)

ČEZ nikdy nebude mít flexibilitu ani smart prodej - pokud to pak neni korektní srovnání tak to znamená, že neexistuje způsob jak to srovnat a tedy vlastně nemáme tak nějak “co řešit” v tomto vlákně :slight_smile:

Jinak my určitě nikdy nebudeme mít fixní ceny - popíralo by to kompletně celou podstatu toho co se snažíme dělat/řešit za problém. Ono ne náhodou země, které jsou legislativně napřed ohledně flexibility, mají výrazně vyšší procento zákazníků na dynamických tarifech (a ne náhodou EU nařizuje všem dodavatelům nad 100 000 zákazníků povinně nabízet i spotové tarify) bohužel fixní ceny jsou jeden z hlavních důvodů proč je cena elektřiny nakonec dražší pro všechny než by musela byt …

Dneska právě není problém se na úroveň loňského průměru dostat s fixem. Třeba PRE “neveřejně” (přes srovnávače, ceník zde) nabízí za 2,19 / 2,39 Kč za kWh bez DPH (NT / VT pro D25d). V létě mě cena v podstatě nezajímá a tuhle zimu jsem rozhodně nakoupil dráž. I když vezmu VT, tak pod spotu pod 2,04 Kč/kWh (2,39 - 0,35 poplatek za služby obchodu) bylo dost naposledy v říjnu, od té doby výjimečně. Samozřejmě těžko odhadovat jak to bude vypadat příští zimu :slight_smile:. Ale teď to vypadá, že jediné, co to může finančně vylepšit, je flexibilita.

To vypada, ze s poradnou baterkou to cele stoji a pada, jinak uzivatel nutne shori vysokych cenach.

Ne, že by asi ČEZ nemohl, ale je to ČEZ. :open_mouth: :smiley:

1 Like

Nejde jen o velikost baterky ale o poměr spotřeby vs její velikost.

Vy máte poměr spotřeby vs velikost baterie cca 3:1, ja mám cca 5:1 (moje denní spotřeba pres zimu je přes 100kWh denně)

Tzn z podstaty věci byste mel byt schopny se dostat na lepší čísla než já.

1 Like

V létě tak budete dostávat zaplaceno za flexibilitu a spotřebu si pokryjete sám ze svého. Realne tak budeme platit my vám - to pak samozřejmě stáhne celkový roční průměr za kWh výrazně dolů

Ještě mi došlo že v té své ceně nemám započteno vyúčtování za pretoky, které se díky obchodování na spotu (prodeje ve vysokých hodinách) dějí i v zimní měsíce. Tzn moje cena za kWh je blízko 2kc/kwh. Flexibilita ji pak posila hluboko pod 2kc

Brzo spustíme úpravy jak webu tak protea kde to bude mnohem lepe videt kolik je ta finalni cena po započtení všeho

2 Likes

na to jsem docela zvědavý kdyby poplatek za flexibilitu zaplatil i jistič a podobně

kdy asi tak budou ty úpravy webu a bude to aktivní i pro předchzoí měsíce? Chci udělat video na ceny v Lednu, jestli mám čekat?

Honzo, dobrý den. Pokud vše půjde podle plánu, úpravy by se měly propsat do dalšího žebříčku surfařů. Ten bude venku v první polovině příštího týdne, jakmile k nám v sobotu dotečou data, na kterých to stavíme. Pavla, Delta Green

Stačí pár dní jako ten dnešní:

A tu průměrnou cenu za kWh to pošle hodně nízko :slight_smile: Za leden - dle čísel co dáváme teď dohromady - je mnoho lidí co se dostalo díky flexibilitě pod 1.5kč/kWh. Ten únor je zatím slabší, ale dnešek je tak trochu ochutnávkou, co se bude dít, jakmile začne více svítit :slight_smile:

I tak je ale potřeba myslet na to, že “zající se počítají až po honu” :slight_smile: a reálně dává smysl až celkové číslo za kWh včetně flexibility za celý rok - protože přes léto budeme platit převážně našim zákazníkům my, jelikož pojedou ze své výroby a jejich jediný náklad bude distribuce a další poplatky. To pak srazí ten průměr za kWh za celý rok extrémně. Samozřejmě na úrovni jediného měsíce - zimního, ty čísla nemusí vypadat nejlépe, ač teda za ten leden jsou vlastně nakonec docela hezký

Problém ale bude získat to reálné číslo, protože to co mě zajímá je kolik elektřiny jsem potřeboval ze sítě a ne kolik se nakonec odebralo. Takže cena za kWh moc nedává smysl, protože se díky flexibilitě těch kWh protočí mnohem víc, což sníží výslenou cenu za kWh, ale ne nutně i celkovou cenu. Navíc vždy budou nastávat situace, kdy se to nechová úplně jak by mělo.

Třeba včerejšek byl dost zajímavý:

  • Spousta aktivací flexibility oběma směry, takže na ní mám 113 Kč.
  • Odběr ze sítě 19 kWh za 150 Kč. Částečně asi nepokrytý flexibilitou jak popsáno Flexibilita vypne panely, baterie je plná a nabíjení auta jde ze sítě.
  • Dodávka do sítě 27 kWh za 90 Kč. Částečně omezeno protože se kvůli flexibilitě vypla výroba. Což finančně smysl nedávalo vůbec, protože jsem nakupoval ze sítě započítání flexibility za 0,19 Kč/kWh a ze slunce jsem to mohl mít zadarmo.
  • Celkem tedy 150 - 90 - 113 = -53 Kč
  • Reálně spotřeba domácnosti 41 kWh, výroba 55 kWh + 5 kWh (odhad kolik se nevyrobilo), takže přebývalo 19 kWh.
  • Pokud bych se dostal s průměrou výkupní cenou nad 3 Kč (věřím že jen surfováním bych byl nad 4 Kč protože nebyl důvod prodávat v době nížších cen), tak bych na tom byl lépe než s flexibilitou.

Je mi jasné, že je to stále ve vývoji a spousta problémů se časem odladí, ale ohánět se cenou za kWh není úplně fér.

Pokusím se reagovat na všechny body:

  • aktivace včera byla jen směrem DOWN, nebo kde vidíte aktivaci UP?
  • konečná cena byla -0.47Kč/kWh včetně všech poplatků a daní, proto se vyplatí vypnout i FVE (cena nula) a raději brát za mínus 0.47Kč/kWh. Kompenzujeme touto cenou i ty zakázané přetoky - lidé kteří v tu chvíli měli přetoky, tak za ty “nerealiozvané” přetoky dostali kompenzaci jako kdyby nakupovali - tedy včetně distribuce, DPH atd - tedy výrazně více než by dostali za samotný přetok
  • ty další vaše body pak vychází z těch špatných předpokladů viz výše, proto ten závěr není správný - realita je, že výnos byl pro všechny včera podstatný - vyšší počet kWh pro každého zcela zdarma (včetně distribuce atd) a ještě k tomu pár korun nad to (protože mínusová cena mimořádné ceny)

ještě koukám přímo na vaše data a došlo tam k potlačení výroby jen jednou jedinkrát

a to jste měl zrovna mimořádnou cenu plusovou - to je samozřejmě špatně a to opravíme, ale chci tím říct, že určitě nedošlo ke ztrátě výroby 5kWh - v tom grafu výroby to vidět není

rychlým výpočtem, i kdybych bral to nejvíce pesimistickou variantu, tam byla ztráta výroby cca 0.5kWh