Přetok do site, Proteus

Zdravim, kdyz sem povolil automatizaci, tak se predela nastaveni v cerbu, nebo v venusu? Jde mi hlavne o pretoky, nastavil sem u vas proteusu v nastavení maximalni hodnotu pretoku. Ale v konzoli vrm se mi omezeni pretoku vyplo…

Diky za odpoved.

Dobrý den,

Řízení probíhá skrze nastavování hodnoty Grid setpoint. Tato hodnota pak reflektuje nastavení hodnoty přetoků v aplikaci Proteus. Tím tedy nedojde k překročení zadané hodnoty maximálních přetoků.

Řízení skrze Grid setpoint používáme protože to umožňuje výkon řídit (ne jen limitovat) což nám umožňuje např vybíjet baterku do site v daně hodině tak, že se objem energie vybije rovnoměrně v průběhu celé hodiny. Dalším příkladem pak je řízení přetoků podle aktuálního výkonu solarů a tím možnost posílat elektřinu do sítě místo nabíjení baterie.

Zdravim, uz se v tom trosku orientuju.

Jeste bych se chtel zeptat: kdyz koukam na plan tak dam priklad:
až do zitra do rana jede fve v modu: Používání elektřiny ze sítě místo z baterie

dalo by se nekde nejak umoznit ci nastavit v budoucnu jako uzivatel ze bych chtel jit vice z baterek? ja chapu ze elektrina v tu dobu trebas stoji malo sle spotu, ale chtel bych ji vice vyuzivat z baterii…

dekuji za odpoved, Martin

V nastavení je možnost si nastavit cenu amortizace baterie. Čím nižší cenu nastavíte, tím více se baterie bude používat. Pro současné ceně pylontech baterii na trhu vychází amortizace na cca 1.5Kč/kWh, ale je to po tom co jejich cena posledního půl roku dost výrazně spadla.

Každopádně každý to muže brát jinak - tato cena 1.5Kč nebere v potaz stárnutí baterie i když “jen sedí a nepoužívá se” takže někdo vidí tu cenu nižší, aby právě docházelo k častějšímu používání.

Zdravim, i kdyz amortizaci 0,01 tak stejne do zitra je plan brat elektrinu ze site misto z baterie.

Omlouvám se, zapomněl jsem zmínit, že plán na další hodiny se “přepočítává” jen jednou a hodinu a to 5 minut před začátkem hodiny.

Vynutím u vás přepočet hned, aby to bylo vidět.

Tak jsem našel ještě dva další problémy:

Kapacita baterie byla zadaná na 22Wh, změnil jsem na 22000 Wh

Chybí tam ale ještě zadání instalace/výkonu samotných solárů, počítá se tak u vás s nulovou výrobou pro každou hodinu ve dni.

@jan.hicl můžeš zde prosím pomoci to nastavit správně?

Tak uz sem to upravil, chyba na me strane, zadal sem hodnotu baterie kwh a mel sem ve wh😁

Zadal sem i panely atd…

Tak uvidime, ale dekuji za odpovedi.

Ohledně přetoků a hybridního/ostrovního režimu jsem zatím dospěl k této automatizaci v Node-Red.

Mám nově nastavený Gridpoint na -150 W, ale automaticky se přepínám do ostrovního režimu, aby:

  1. se mi zbytečně nevybíjela v noci baterie, kdybych byl trvale v hybridu,
  2. nebyla velká spotřeba z DS, kdybych byl trvale v hybridu.

Mohu si nastavit tři parametry, jejichž kontrolu mohu vypínat/zapínat:

  1. Denní doba - např. hybrid vynutit od 6-20 hod (to nepoužívám)
  2. SOC - např. hybrid vynutit pod 35 % a nad 97 %
  3. Přetížení fází - např. spuštění hybridu při příkonu větším než 3900 W a vypnutí pod 3000 W

Po 14ti dnech hodnotím, že vše funguje v pořádku a před zimou to bylo správné opatření pro šetření baterky a snížení přícucá z DS. Přícucy ze sítě klesly na nějakých 0,15 kWh/den, v noci se zmenšilo vybíjení baterie. Nějakých 5 W mám spotřebu z DS trvale, to dělá HDO, vazební stykač a Uf-guard. Takže úplně eliminovat spotřebu z DS nejde.

1 Like

Zdravim, tak po několika denním seznamování musim rict ze super to jak to proteus ridi.

Jen bych se chtel zeptat, slo by nejak nastavit, ci upravit: je plan na urcity den, ten se meni co hodinu, ja do nej mohu zasahnout jen v realnou dobu(v urcitou hodinu která zrovna v tu dobu je) slo by udelat, ze si muzu nastavit treba ze v urcite hodiny chci ja nabít, tak jako je planovani ve VRM? A ne te priteustsi to cele nastavi sam😉 chapu ze je za tim spoustu prace, ale rad bych si naplanoval i neco ja.

Dekuji a přeji hezký vecer, Martin.

1 Like

Aktuálně to lze dosáhnout tím, že v ten daný čas vypnete automatizaci (a tedy zapnute manuální řízení) a tam dáte nabít baterku, pak to zase vrátíte zpět na automatizaci, až to nabíjení skončí. WaveRider si pak zaktualizuje SoC a vypočte nový plán podle aktuálního nabití (jen pozor, dělá to až 5 minut před začátkem hodiny, pokud tedy např. zapnete WR 4 minuty před začátkem hodiny, tak nový plán vznikne až za hodinu).

Možnost editovat plán ručně zvážíme, resp. spíše by nás zajímalo, co jsou ty důvody, proč chcete nabíjet mimo ten plán? Pak můžeme zkusit tuto logiku integrovat do WR.

Ještě mě napadá jedna věc - to jak často a kdy bude WR nabíjet a vybíjet hodně ovlivňuje cena amortizace baterie - když jí snížíte, objeví se toho nabíjení/vybíjení více.