AC coupling s Victronem, SolarEdge a bateriovým polem

Jak jsem již napsal v minulém příspěvku možná se blíži doba, kdy dojde k ukončení produktu virtuální baterie u ČEZu kvůli změně vyhlášky č. 408/2015 Sb, novelou č. 6/2024 Sb., kde je uvedeno,

že se automaticky zavádí od 1. 1. 2025 přidělení výrobního EAN každému provozovateli výrobny elektřiny bez ohledu na hodnotu rezervovaného výkonu, bez ohledu na to, zda je výrobna elektřiny provozována na základě licence nebo bez licence, nebo bez ohledu na to, zda je připojena přímo do distribuční soustavy anebo v odběrném místě zákazníka.

Což je v rozporu s pravidly VB. ČEZ zatím mlží a nechává si čas na rozmyšlenou (můj konkrétní dotaz na ČEZ.

Takže je třeba se přichystat (aspoň tedy v hlavě) na plán B.
Mám instalaci na systému SolarEdge - bez baterie. Baterie jde k tomu připojit jen LiOn - to domů nechcete.
Druhá možnost je AC coupling s Victronem, kde je možnost připojit SolarEdge buď na AC IN či AC OUT. Jedním jde řídit SolarEdge, pomocí zmeny frekvence i výkonově, druhý způsob je jen vytvoření z Victrona UPS.
Jaké jsou podmínky Protea pro připojení Victrona a AC couplingu?

já mám Victron s bateriemi a přidávám Fronius na AC coupling, také mě to zajímá. Předpokládám, že pokud bude Proteus řídit Victrona, je jedno co je tam dál připojeného, maximálně se to bude chovat jako kdyby tam bylo víc panelů. Ale chtěl bych znát oficiální odpověď.

mám victron s Fronius v AC Coupling na AC Out, stejně jako veškerou spotřebu. Rízení funguje naprosto bezproblémově. Můj aktuální setup je 3x MP5000 a Fronius SYMO 10kW, takže ve špičce zvládá až 4200W na fázi z multiplusu a k tomu, co dá Fronius, klidně 3kW. A může si přicucnout ze sítě, takže rekord mám na fázi odběr skoro 9kW (to bylo v rámci testování). Za mne je to mnohem lepší volba, než Victron s MPPT., tedy pokud máš hlavní spotřebu v době výroby. Baterky se nabíjejí MP5000.

Děkuji za odpověď. U AC OUT je třeba dodržet velikost baterie vůči výkonu panelů. Což jsem samozřejmě pro začátek chtěl řešit tím, že bych SE připoil na AC IN. Ale uvidíme. Jelikož mám dva 1f SE budu asi zatím řešit připoijení jen jednoho MP a tam jistě 14 kWh baterky bude stačit. Je jasné, že takhle nepůjde řídit výkon SE. Díky ale za potvrzení. Integrating with SolarEdge [Victron Energy]

nejsem si jisty jak je to u Solar Edge, ale u AC Out snad musi byt dodrzen pouze vykon pole- nesmi byt vetsi nez vykon MP, plati zde 1.0 rule. Teoreticky muzes mit i prepanelovano, pokud muzes natvrdo zariznout vykon PV invertoru, aby nedaval vice. Baterky by mely byt jedno. Ja zacinal na 15kWh baterii, ted mam 20 a pocitam ze jeste o 10 zvednu.
presne je to popsano zde: AC-coupling and the Factor 1.0 rule [Victron Energy]

Je to stejný, jak s Froniusem, jen od pana Dvořáka z Neosolaru mám tohle

Ad 2: Pokud bude SolarEdge na AC vstupu MultiPlusu, může být velikost baterie libovolná. Velikost baterie se volí dle celé řady hledisek: typu baterie a její nabíjecí a vybíjecí limity udávané výrobcem, nabíjecí schopností MultiPlusu, výkonem FV pole a jeho přebytkem po vykrytí spotřebičů, noční spotřebovu (tedy volit baterii tak velikou, abychom v létě, kdy jsme schopni obvykle baterii přes den nabít, vykryli noční spotřebu plně z baterie a systém si nemusel šáhnout na síť = optimální stav), cenou. Pokud by byl SolarEdge na AC výstupu MultiPlusu, pak se minimální velikost baterie dimenzuje 100 Ah/48 V DC na každý 1000 Wp FV pole.

Což je popsano v Factor 1.0 takto:

3.2 Lithium batteries

1,5 kWp installed AC PV power requires 4.8 kWh of battery storage:

  • 100 Ah at 48 Vdc

to s tou battery capacity je zajimavy, musim rict, ze jsem zatim na zadny problem nenarazil.

Jde o to, aby baterka vydržela náraz možné maximální výroby. Pokud tam mám tlačit max. 0,5C jsou to jednoduchý počty.

no, vemu-li ze multiplusy mi tam muzou poslat max 3x70A tak jsem se 400Ah celkem safe…

Jak Protetus funguje? Dá se na to spolehnout? Já zatím jedu pokoutně na HA. Pravda zatím nemám spot, jen příprava na plán B.
Chtěl jsem to i otestovat, ale nejde vložit ID z VRM
obrazek

priznam se ze presny postup jak to pripojit aktualne nevim, Ja se zapojoval jeste v beta testovani, to jsem psal Honzovi Hiclovi. Musel jsem do VRM povolit admin pristup pro victron@nanogreen.cz, dal si to resili sami. Ale rekl bych, ze bez spotu to ted uplne nebude mit vyznam, pokud mas automatizace v HA… Proteus umi automatiku pouze tehdy, mas-li u deltagreen nakup i prodej.

1 Like