Nedostatek v algoritmu nebo žádoucí stav?

nechci úplně parazitovat toto vlákno, ale přijde mi, že se to k názvu také hodí - nedošlo k nějaké změně na straně Protea? (Victron)
Všiml jsem si poslední dobou zajímavého stavu, kdy Proteus dojde na 100% baterky v normálním režimu a začne alternovat mezi External control a Discharging. Což způsobuje jednak kolísání SOC (sice jen v rámci 99-100% ale stejně) Toto alternování probíhá s nepravidelnou periodou a rychlostí několikrát za minutu.
Takže je stav, že ze střechy jede třeba relativně konstantně 4000W, do baterky chvilku 1800W, pak najednou z baterky 1800 tzn do sítě dohromady 5800.

Nastavili jsme že nad 97% je povoleno používat i baterii (platí ale jen pro scheduled charging, tzn. jen když je plán “používání elektřiny ze sítě místo z baterie”, ve všech ostatních módech je to čistě řízení Victronu bez našeho zásahu) a to z toho důvodu, že když je konstelace:

  • vypnuté přetoky
  • zapnutý scheduled charging (Používání elektřiny ze sítě místo z baterie)
  • baterie dosáhne 100%

Tak některé instalace Victronů přestanou vyrábět elektřinu z panelů, i když tam spotřeba je - ta se místo toho pokrývá ze sítě, ač by nemusela. Děje se to asi u 20% zákazníků - u některých pomohla aktualizace FW “čeho šlo”, u některých nikoliv. Je to bohužel dlouholetá chyba na straně Victronu, o které ví, ale neřeší.

Tento náš workaround, že necháváme používat poslední 3 procenta baterky skrze Victron funkci (PV and Battery ve Scheduled Charging) pak tento problém relativně dobře řeší. Současně to i pro těch ostatních 80% zákazníků řeší ne úplně optimální chování při této konstelaci, kdy Victrony skrze peak shaving balancují velké změny ve spotřebě za použití baterky, ta spadne pod % které je požadované skrze scheduled charging, následně se pak zase začne baterka dobíjet, bohužel se ale výkon MPPT omezí jen na max nabíjící výkon baterie (který je při 100% nabití velice nízký) a spotřeba se pokrývá ze sítě i přes to, že by panely zvládly pokrýt vše - a takto se to pořád točí dokola.

Aha děkuji za vysvětlení. Mě to spíš tedy nepokrývá ze sítě při omezení MPPT, ale MPPT jede a současně baterka dodává do sítě i když je v normal modu.

Aktualizovat co jde můžu zkusit (i když Multiplus sám nechci dělat, navíc rozdíl v novějších release není nic pro pozemní isntalaci MPII). Jedině to cerbo - svítí mi tam i ta build verze tak nevím.

ještě jsem chytil lepší screen pro představu, proč mě to trklo:

takhle, pokud se to děje dnes, tak dneska u váš žádný zásah z naší strany nebyl - vše to jede celý den “normálním provozu”, což znamená, že Proteus nedělá nic :slight_smile:

Mrknu ale na to co píšete jestli to někde nenajdu

přijde mi, že se to nedělo - tak měsíc dozadu určitě ne, 14 dní si nejsem jist. Na external control to jede dobře, ale dělá to, jak tam spadne Discharge mód. Což nevím proč, protože pro discharge není jediný důvod.
Peak shaving mám aktuálně na Above minimum SOC only

Tak děkuji za rychlou investigaci a problém není v Proteovi ale asi v kombinaci Victrona s danou BMS - jdu zkoumat, jak vyřešit :slight_smile: